O mně

Jan Sedláček pochází z Kralup nad Vltavou. Od sezóny 2022/23 je dirigentem Komorního orchestru Dvořákova kraje. 

V lednu 2024 se již ve svých 24 letech stal absolutním vítězem Soutěžní přehlídky mladých dirigentů v Karlových Varech, kde soutěžil v kategorii dirigentů do 35 let.

V létě 2023 byl asistentem Jakuba Hrůši na Ševčíkově akademii v Horažďovicích a stejnou pozici bude zastávat i v letošním roce (2024).

Již během studií měl možnost spolupracovat s několika tuzemskými profesionálními orchestry; PKF-Prague Philharmonia, Filharmonie Hradec Králové, Severočeská filharmonie Teplice a Karlovarský symfonický orchestr.

Společně s KODK spolupracuje každoročně na vánočních koncertech Foersterova komorního pěveckého sdružení (sbormistr J. Brych). Sólisty těchto koncertů bývají umělci z opery Národního divadla v Praze; D. Burešová, J. Sýkorová, A. Briscein, J. Březina, J. Sulženko, Z. Plech a další…

V říjnu 2022 absolvoval týdenní masterclass s Berlin Sinfoniettou v Berlíně, pod vedením prof. Colina Metterse, emeritního profesora Royal Academy of Music in London.

Je posluchačem katedry dirigování na Akademii múzických umění v Praze, kde studuje pod vedením významného českého dirigenta prof. Leoše Svárovského. V rámci studií HAMU měl také možnost dirigovat koncerty sboru Martinů Voices, na které se připravoval pod vedením sbormistra Pražského filharmonického sboru L. Vasilka. 

Absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech hra na violoncello (pedagog T. Strašil) a dirigování (M. Němcová, H. Farkač, J. Zicha, J. Brych). Během studia na konzervatoři se také účastnil letních interpretačních kurzů „Setkání s hudbou“ v Soběslavi pod vedením svého profesora T. Strašila.

Jako violoncellista měl v srpnu 2019 možnost vystupovat na sedmi koncertech v Japonsku se souborem Racconto (Veronika Sedláčková – flétna, Martin Křehnáč – kytara, Jan Sedláček – violoncello) z nichž nejvýznamnější koncert byl v Nagoya Noh Theatre. Koncertoval také ve Francii na burgundském festivalu „Estivales de Puisaye“ jako člen souboru Camerata Bohemiana, který na jednom z koncertů také dirigoval.

Jan Sedláček prožil své dětství v Kralupech nad Vltavou, kde v šesti letech začal navštěvovat místní ZUŠ, ve které se učil hře na violoncello u Emanuela Gadalety. Ve svých deseti letech začal hrát na violoncello v KODK, se kterým vystupoval mnohokrát i jako sólista.

Narodil se v Praze dne 9. 10. 1999 do hudební rodiny, kde nejvýraznější osobností je jeho dědeček Václav Mazáček (1945*), emeritní sólotympánista České filharmonie, profesor hry na bicí nástroje na Pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění v Praze, zakladatel a čestný šéfdirigent Komorního orchestru Dvořákova kraje (KODK) a čestný občan města Kralupy nad Vltavou.